Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?

 

Wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach, postawienie naczynia z wodą w pobliżu źródła ciepła – to niektóre ze sposobów poprawienia jakości powietrza w mieszkaniu. Najbardziej skuteczne, choć przy tym też kosztowne, jest zaopatrzenie się w nawilżacz. Niezależnie od metody nawilżania powietrza w mieszkaniu, należy pamiętać o jego częstym wietrzeniu.

Jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Jeśli jest zbyt suche, może powodować obniżenie jakości snu, kaszel, alergie, a nawet zmiany skórne. Wilgotność powietrza jest szczególnie ważna w przebiegu choroby. Niestety, w większości naszych mieszkań powietrze jest zbyt suche, szczególnie zimą. Przyczynia się do tego m.in. centralne ogrzewanie. Na szczęście istnieją proste sposoby na nawilżenie powietrza.

Wietrzenie i roślina w doniczce

Aby zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, przede wszystkim należy je często wietrzyć. Nawet zimą, kiedy mroźne powietrze jest stosunkowo suche, nie należy rezygnować z otwierania okien. Świeże powietrze zawsze jest zdrowsze, a wietrzenie pomaga m.in. pozbyć się szkodliwych bakterii, roztoczy i wirusów.

Bardzo dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu jest ozdobienie go dużą ilością roślin doniczkowych. Najwięcej pobranej wody wyparowują m.in. fikus, paproć, lipka, bluszcz, szeflera i diffenbachia. Rośliny dodatkowo usuwają z powietrza substancje toksyczne, co w istotny sposób wpływa na jego jakość.

Ręcznik i garnek z wodą

Klasycznym i budżetowym sposobem na nawilżenie powietrza w mieszkaniu jest wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Można też upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i zamiast ręczników wykorzystać świeżo uprane ubrania. Lepiej przy tym jednak nie używać płynów do płukania, ponieważ ich zapach przy ogrzaniu może się stać zbyt intensywny. Ręcznik na kaloryferze wprawdzie podnosi wilgotność powietrza, jednak jest to rozwiązanie skuteczne na krótką metę – gdy materiał wyschnie, powietrze znów staje się suche.

Kolejnym prostym sposobem jest ustawienie garnka lub innego naczynia z wodą w pobliżu źródła ciepła, czyli np. kaloryfera. Do wody można dolać olejków eterycznych, które pomogą chociażby w walce z chorobą. Metoda ta ma jedną istotną wadę – nawilża tylko najbliższą część pomieszczenia. Pozostała wciąż pozostaje sucha.

Inwestycja w nawilżacz

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z suchym powietrzem w domu jest nawilżacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń – różnią się budową, sposobem działania, a także skutecznością. Najtańsze nawilżacze dostępne są w formie nakładek na kaloryfer. Wyróżnia się nawilżacze parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Wybór zależy od potrzeb i indywidualnych preferencji, a także zasobności portfela – między dostępnymi urządzeniami istnieją bowiem spore różnice cenowe.

Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w jonizatory. Nawilżacz taki generuje jony ujemne, które neutralizują jody dodatnie – kationy źle wpływające na nasz organizm. Urządzenie takie daje więc podwójne korzyści – nawilża powietrze i w istotny sposób podnosi jego jakość.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.